środa, 28 maja 2025

 Finał programu "Szkoły Twórczych Praktyk"!

    Działania w programie "Szkoły Twórczych Praktyk" dobiegają końca - to, co osiągnęły klasy 2d oraz 1d mamy na padlecie:

https://padlet.com/jdebkep/zesp-szk-ekonomicznych-20vgeopw433bu51z

    Końcowym etapem pracy grupy projektowej jest dokument oparty na wywiadzie pt.: "Loretanki", który przybliża misję, pracę i życie codzienne sióstr Zgromadzenia Loretanek w Mińsku Mazowieckim, reprezentowanego przez siostrę Aurelię, katechetkę ZSE. Autorkami filmu są uczennice klasy 2d o profilu humanistyczno-filmowym: Weronika i Zuzanna. Oto efekt ich kilkumiesięcznej pracy:


https://drive.google.com/file/d/1fHapsb0wEgNcu2TCSVvrSZafQPxqytbj/view?usp=sharing

        Prezentacja projektu odbyła się w siedzibie Zgromadzenia przy Placu Kilińskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klas 1d oraz 2d, a towarzyszyły im siostra Aurelia i katechetka- Justyna Komorowska. Na spotkaniu była też obecna siostra przełożona Zgromadzenia. W czasie naszego świętowania najpierw zwiedziliśmy księgarnię i kaplicę Zgromadzenia, a potem w sali dla gości wspólnie przypomnieliśmy sobie wszystkie działania z programu:

     Następnie autorki filmu zaprezentowały swoje dzieło, a po projekcji opowiedziały o tworzeniu filmu i odpowiadały na pytania publiczności. 

Weronice i Zuzi gratulujemy wyjątkowego efektu ich pracy! 

Finał stacjonarny dla opiekunów grup szkolnych odbył się w Warszawie. Opiekunowie z całej Polski  wzięli udział w ciekawych warsztatach,  między innymi "Działanie i czytanie – jak tworzyć wzmacniającą społeczność", "Ślady – wspólnota ludzi i przyrody" czy "Zespół ma moc. Pomysły i narzędzia Sinfonii Varsovii" oraz w posumowaniu programu, podczas którego zaprezentowano przegląd działań wszystkich grup:

                                      








18 czerwca natomiast odbył się finał on-line dla uczniów- uczestników programu - klas 1d oraz 2d, podczas którego odbył się warsztat na temat animacji i pokaz działań grup projektowych z całej Polski, między innymi fragmenty naszego filmu 'Loretanki":



                            


Do zobaczenia za rok- w nowym projekcie!

















wtorek, 20 maja 2025

 Wyjazd do Brukseli na uroczystość wręczenia LUX Audience 

    LUX Audience Award to coroczne wydarzenie organizowane przez Parlament Europejski we współpracy z Europejską Akademią Filmową, Komisją Europejską oraz siecią kin Europa Cinemas. Celem nagrody jest promowanie europejskiego kina oraz zachęcanie do debat na temat istotnych kwestii społecznych i politycznych, takich jak demokracja, praworządność, pluralizm czy wolność słowa.

    Nasza szkoła już po raz kolejny bierze udział w programie EPAS-Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego. Dzięki współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego oraz Punktem EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki uczennice z naszej szkoły: Agnieszka Kluska i Alicja Drabarek z 3d oraz Zuzanna Juszczuk i Weronika Zielińska z 2d, wzięły udział w tym wydarzeniu. Poniżej relacja jednej z Młodszych Ambasadorek EPAS Agnieszki Kluski:

    Pierwszego dnia, zaraz po wyjściu z samolotu postanowiliśmy pozwiedzać trochę Brukselę. Chodziliśmy po uliczkach, podziwialiśmy architekturę, kamieniczki, podobała nam się duża ilość zieleni w tym mieście. Obowiązkowo zobaczyliśmy „Grand-Palace”, rynku uważanego za jeden z piękniejszych w Europie. W naszym zwiedzaniu nie mogło też zabraknąć słynnej rzeźby Manneken Pis- czyli sikającego chłopca, który jest symbolem Belgii. Spędziliśmy trochę czasu odpoczywając na łonie natury w okolicznym parku. Udaliśmy się na obiad, a potem do hotelu. 

    Drugiego dnia, od samego rana czekały na nas aktywności w Parlamencie. Po krótkim wprowadzeniu przez Pana Stephena Clarka, Pani Klara Molnar-Nagy prezentowała nam co Parlament oferuje szkołom EPAS. Następnie, wraz z naszymi zagranicznymi rówieśnikami braliśmy udział w dyskusji reżyserów i producentów na temat przekazywania europejskich wartości poprzez kino, film. Potem była przerwa na lunch, gdzie miałyśmy okazję zapoznać się z innymi uczestnikami tego wydarzenia, porozmawiać z osobami z różnych państw Unii Europejskiej. Zaraz po tym braliśmy udział w warsztatach, gdzie podzieleni na grupy tworzyliśmy plakaty lub filmy poruszające tematy demokracji oraz aktywizmu. Kolejną częścią spotkania była rozmowa Pani Leny Schilling i Pana Javiego Lópeza na temat kształtowania przyszłości klimatycznej Europy. Potem był czas na zdjęcie grupowe oraz rozdanie certyfikatów dla uczestników wydarzenia. 

    Mieliśmy też chwilę aby wypić kawę, zjeść ciasteczka oraz ponownie porozmawiać z innymi. Na koniec, udaliśmy się na salę obrad aby uczestniczyć w rozdaniu nagród publiczności LUX. Ten czas umiliły nam występy muzyczne, śpiew i gra na akordeonie. Bardzo wzruszyła nas przemowa wygłoszona przez reżyserkę filmu „Intercepted”, mówiła o inwazji Rosji na Ukrainę w ojczystym języku, aby podkreślić powagę sytuacji, oddać część walczącym rodakom. Zwyciężył film „Flow” – animacja o kocie próbującym przetrwać podczas powodzi, próbującym nawiązać współpracę z innymi zwierzętami. Po ceremonii wręczenia nagrody poszliśmy na krótki spacer po mieście, zjedliśmy belgijskie gofry i wróciliśmy do hotelu, gdzie mogliśmy rozmawiać z poznanymi już osobami, spędzić wspólnie trochę czasu."
























niedziela, 4 maja 2025

 SPOTKANIE Z REŻYSEREM

W kwietniu gościł w naszej szkole reżyser i aktor filmowy oraz dubbingowy Pan Jacek Sołtysiak. To twórca seriali dla dzieci („Domisie”, Jedyneczka”) oraz reżyser seriali telewizyjnych („Przyjaciółki”, „Klan”, „Korona królów”).

Pan Sołtysiak przeprowadził lekcję edukacji filmowej w klasie 1d






Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o pracy na planie filmowym,  zapoznali się z dorobkiem twórczym artysty, a także dostali zaproszenie do odwiedzenia planu filmowego w trakcie realizacji zdjęć do serialu „Przyjaciółki”, którego aktorka – Magdalena Stużyńska- przesłała nam filmowe pozdrowienia:)




 







 KONKURS FILMOWY  "Przedsiębiorcze nastolatki"

    II Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Przedsiębiorcze nastolatki” pod patronatem Ministra Edukacji skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych i polegal na realizacji przez uczniów max. 3-minutowego filmu promującego przedsiębiorczość uczniów oraz dokonywanie świadomego wyboru ścieżki dalszej edukacji, zawodu lub działalności gospodarczej. Uczestnikami Konkursu mogły być zespoły projektowe uczniów tej samej szkoły pod kierownictwem nauczyciela.  

https://pn.org.pl/


    Nasz Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały Alicja  i Agnieszka z 2d oraz Julia z klasy 4d i Edyta z klasy 5 AB. 


Oto efekty ich pracy:

* film "Przedsiębiorajka":  https://youtu.be/Mmp5OGO4rk4


* film "(Nie)skazane na sukces"https://youtu.be/648i7O3qWhg?si=vDIJbc0ln3MDchyz


Nagrodą Główną dla najlepszych zespołów będzie trzydniowy pobyt w Katowicach w dniach 9-11 czerwca, z ciekawym programem zawierającym m.in. udział w Gali Finałowej, warsztaty w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego UŚ w Katowicach, wycieczkę do Kopalni Guido oraz wizyty studyjne w ciekawych firmach, a także inne atrakcje!

Ogłoszenie wyników już 29 maja - trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!