niedziela, 9 lutego 2025

 Szkoła Twórczych Praktyk - projekt społeczno- artystyczny 

Jak co roku, tak i teraz  w programie Szkoły twórczych Praktyk" doszliśmy do do realizacji projektu.  Poszukując inspiracji  staraliśmy się odpowiedzieć na pytania:

  • Czy w okolicy jest jakieś wyjątkowe miejsce, które warto pokazać innym? 
  • Czy niedaleko mieszka ktoś wyjątkowy? A może działa ciekawa grupa osób?
Weronika i Zuzia z klasy 2d o profilu humanistyczno-filmowym., które realizują projekt uznały, że takim miejscem jest Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, a wyjątkową osobą - siostra Aurelia. To właśnie nasza szkolna katechetka umożliwiła nam pozaformalną  drogę kontaktu ze zgromadzeniem, które realizuje swój charyzmat przez edukację, pomoc potrzebującym - szczególnie osobom starszym i dzieciom, a także przekazywanie Ewangelii przez słowo drukowane.

Pierwsze spotkanie z siostrą odbyło się z siedzibie Zgromadzenia przy Palcu Kilińskiego. Przy pysznej szarlotce i faworkach Weronika i Zuzia rozmawiały z siostrą na temat wywiadu:

Następnie dziewczyny udały się na spacer po budynku, filmując i fotografując miejsca, które je zainteresowały i będą mogły posłużyć jako materiał ilustracyjny do wywiadu:


Finałem pierwszego spotkania była wizyta w księgarni,  prowadzonej przez siostry Loretanki:


Kolejna wizyta w zakonie Sióstr Loretanek poświęcona była nagraniu wywiadu z siostrą Alicją. Siostra odpowiadała na pytania dotyczące zakonu, pracy w szkole oraz w wydawnictwie. Powstało ponad półgodzinne nagranie - "baza" naszego przyszłego filmu.



Trzecia wizyta miała miejsce w Kościele pod wezwaniem NMP. W Zgromadzeniu przyjęte jest, że katechetki prowadzą grupy przy parafiach. Siostra Aurelia, bohaterka naszego filmu zajmuje się bielankami, z którymi spotyka się 2-3 razy w miesiącu na katechezach. Miałyśmy okazję uczestniczyć w takim spotkaniu:

Siostra Aurelia jest też katechetką w Zespole Szkół Ekonomicznych- towarzyszyłyśmy jej w pracy


Ze szczegółową relacją z tegorocznych działań w programie "Szkoły twórczych Praktyk" można zapoznać się na naszym padlecie. Zapraszamy:)

https://padlet.com/jdebkep/zesp-szk-ekonomicznych-20vgeopw433bu51z








poniedziałek, 3 lutego 2025

 HISTORIA KINA - dwudziestolecie międzywojenne

    Przed feriami klasa 3d o profilu humanistyczno-filmowym miała niepowtarzalną okazje przenieść się  do czasów międzywojnia. Wtedy to właśnie zaczęła się w kinie rewolucja dźwiękowa, zaczęły kształtować się gatunki filmowe, a swoją karierę rozpoczął Charlie Chaplin. Nasz podróż w czasie była możliwa dzięki Agnieszce i Ali, które przedstawiły sylwetkę twórczą Chaplina i jego niezapomniane filmy: Julii, która opowiedziała o komediach braci Marx i Bustera Keatona:








oraz Julii, która opowiedziała o komediach braci Marx i Bustera Keatona