czwartek, 7 maja 2015


LEKCJE FILMOWE


 W naszej szkole w ramach projektu filmowego odbyły się trzy lekcje filmowe. Tematem przewodnim była twórczość polskiego reżysera Andrzeja Wajdy oraz wyreżyserowane przez niego filmy: "Ziemia obiecana''(1974); ''Kanał''(1956); ''Człowiek z marmuru''(1976). 
   





 ''Ziemia obiecana'' to adaptacja powieści Władysława Reymonta. Film przedstawia kapitalistyczne miasto Łódź z końca XIX w. Trzech przyjaciół: Polak, Żyd i Niemiec pragną osiągnąć życiowy sukces. Przejmują reguły walki o pieniądz i zdobywają fortunę. Główni aktorzy: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn. 




  ''Kanał'' to pierwszy polski film powojenny, którego tematyką jest powstanie warszawskie. Film ukazuje jeden z końcowych epizodów walk w Warszawie. Na Festiwalu w Cannes w 1957 zdobył nagrodę Srebrną Palmę. Datę premiery Kanału powszechnie uważa się za początek polskiej szkoły filmowej.



 ''Człowiek z marmuru'' to jeden z najważniejszych polskich filmów polityczych. Demaskuje fałsz i propagandę komunistycznej władzy. Przypisuje mu się również zainicjowanie kina moralnego niepokoju. Pojawił się na ekranach kin w gorącym okresie historycznym. W 1978 otrzymał nagrodę FIPRESCI na XXXI MFF w Cannes.  



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz