czwartek, 15 grudnia 2016

Grywalizacja: spacer filmowy

     Mińsk Mazowiecki- miastem Jana Himilsbacha!

Zapraszamy na spacer po filmowym Mińsku Mazowieckim. Tu w 1931 roku urodził się Jan Himilsbach polski aktor niezawodowy, pisarz i scenarzysta - z zawodu kamieniarz, ikona swoich czasów; tu mimo że na ma stałego kina, dzieje się sporo rzeczy  z kinem związanych…

Pierwszym  przystankiem na naszej trasie będzie ławeczka Jana Himilsbacha. Znajdująca się na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. To jedna z atrakcji turystycznych w naszym mieście.  Powstała  z inicjatywy Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Autorem projektu jest rzeźbiarz Grzegorz Ojrzyńsk,  który "otarł się" o Mińsk Mazowiecki podczas nauki w Studium Reklamy w Zespole Szkół Ekonomicznych. Została odsłonięta 9 września 2012 r., inaugurując rozpoczęcie 4 Festiwalu Jana Himilsbacha.
Motyw ławeczki nawiązuje do spotkań Jana Himilsbacha ze Zdzisławem Maklakiewiczem. Spotkania te odbywały się w latach 60-tych XX wieku w warszawskim SPATiF-ie . Ławeczka wykonana jest ze stalowych oksydowanych prętów, a postać Himilsbacha z mas stylizowanych na brąz. Całość jest postawiona na betonowej platformie.

Rzeźba sprawia wrażenie wykonanej niestarannie i „w pośpiechu”, niektórzy na początku twierdzili, że jest to wstępny projekt, a właściwa „ławeczka” stanie niebawem. I rzeczywiście patrząc na nią, widać niedoskonałości w podobiźnie Himilsbacha takie jak koszula bez guzików czy zniekształcona głowa jednak skoro sam pierwowzór tego oto pomnika uważał się za niedoskonałego, to autor dzieła też postanowił ukazać tę niedoskonałość, Niektórzy z kolei byli zdziwieni, że owa „ławeczka” to… dwa krzesła i stolik, który nie ma blatu- być może dlatego, żeby okoliczni konsumenci tanich alkoholi nie próbowali pić razem z panem „Jankiem".
Następny przystanek to Miejska Biblioteka Publiczna. Tu, w oddziale dla dzieci,  nasi milusińscy mogą oglądać filmy dla dzieci. Co roku organizowane są „Mikołajkowe pokazy filmowe”, w ferie „Zimowa kinoteka”. Na pokazy filmowe można liczyć również w wakacje.


Kolejnym etapem naszego spaceru będzie Miejski Dom Kultury mieszczący się w pałacu Dernałowiczów , który we współpracy z Kinem Orange organizuje coroczne seanse filmowe dla mieszkańców Mińska i okolic. Dzięki tej inicjatywie mieliśmy szanse obejrzeć „Idę” , „Bogów”, „Miasto 44” czy „Dziennik Bridget Jones 3”.
Od 2008 roku MDK pod patronatem PISF organizuje  również festiwal poświęcony  twórczości Jana Himilsbacha, który na stałe zagościł na kulturalnej mapie Polski. Podczas festiwalu najlepszemu aktorowi niezawodowemu, wybranemu w głosowaniu esemesowym, wręczana jest nagroda „Monidło”. Do tej pory laureatami MONIDŁA zostali: Henryk Gołębiewski, Zbigniew Buczkowski, Paweł Kukiz, Joanna Bartel, Maryla Rodowicz, Alosza Awdiejew i Wojciech Mann. Sam festiwal to „festiwal sztuk różnorodnych” – składają się na niego spotkania z artystami, promocje książek, warsztaty filmowe, projekcje filmów w kinie plenerowym oraz wieczorne koncerty.

Czas na inne miejsce na „mapie filmowej” Mińska. Niedaleko Starego Rynku, przy ulicy Kościelnej  możemy obejrzeć odsłonięty w marcu 2015 r. Przystanek Film. Jego motywem przewodnim jest film. W Mińsku kręcono sceny do „Brzeziny” i „Pierścionka z orłem w Koronie” Andrzeja Wajdy. Scenografią „Brzeziny” stała się drewniana zabudowa rynku oraz bruk dzisiejszej ul. Nadrzecznej. Statystami byli mińszczanie, w tym grupa romskich kobiet z dziećmi. Scenę trwającą w filmie 2 minuty kręcono w mieście cały dzień.


Ze Starego Rynku dochodzimy do Mostu Himilsbacha na rzece Srebrnej. Na barierkach mostu imienia naszego krajana można oglądać malunek – idąc w jedną stronę widać napis Festiwal Himilsbacha, z kolei w drugą  podobiznę aktora.


„Smutne” przystanki prowadzą szlakiem nieistniejących już w Mińsku kin. Kino „Bałtyk” przy ulicy Piłsudskiego stanowiło jedną z najważniejszych placówek kulturalnych miasta. Poza filmowymi seansami odbywały się w nim także przedstawienia teatralne i prelekcje. Ciemną stronę funkcjonowania obiektu stanowiły przeprowadzone tu w drugiej połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku sfingowane procesy pokazowe. Ich ofiarami byli żołnierze polskiego podziemia patriotycznego.
Pierwsze z serii mińskich kin - kino Bałtyk działało od czasów przedwojennych aż do początku lat 90-tych XX wieku. Obecnie w dawnym budynku kina mieszczą się różne sklepy i hurtownie.


            Kino ''Światowid'', które znajduje się również przy ulicy Piłsudskiego 7 w Mińsku Mazowieckim zostało wybudowane w latach 70-tych. Kino było prowadzone od początku lat 90-tych do 1 grudnia 2010 roku przez Państwa Hannę i Jarosława Bąków, a pierwszym seansem w nim wyświetlonym był słynny "Bodyguard". W ciągu swojego  funkcjonowania, kino ''Światowid'' wyświetliło tysiące filmów, były też organizowane tzw. ''lekcje w kinie'' dla dzieci i młodzieży. W latach 90-tych występowali tam artyści między innymi Andrzej Piaseczny, Tadeusz Drozda, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Rosiewicz, Andrzej Rybiński, Jerzy Połomski.  Do Światowidu wielu z naszych rodziców chodziło na pierwsze randki….
Kino przestało funkcjonować 1 grudnia 2010 roku.


Spacer po filmowym Mińsku rozpoczęty od ławeczki Himilsbacha kończymy na  „Przystanku Kultura” przy ulicy Kazikowskiego. Mamy na nim  opis i zdjęcia  naszego mińskiego Festiwalu Himilsbacha oraz Festiwalu Piotra Skrzyneckiego.


Autorki spaceru.



Zapraszamy wszystkich do filmowego Mińska!

3 komentarze:

  1. Co za wspaniała trasa! Dziękujemy za dokładny opis i odkrycie dla nas nieznanego oblicza Mińska Mazowieckiego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny pomysł. Można na takiej zasadzie zrobić wiele fajnych projektów. O grywalizacji dowiedziałam się stad http://adnext.pl/czym-jest-grywalizacja-obalamy-5-najwiekszych-mitow/ i dopiero zagłębiam się w temat

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiecie, że grywalizacja mi kilka różnych strategii? Jeśli jesteście ciekawi, o jakich strategiach mówię, to zajrzyjcie na stronę http://adnext.pl/20-elementow-strategii-grywalizacji/ - tam znajdziecie wszystkie informacje na ten temat.

    OdpowiedzUsuń