niedziela, 16 września 2018

           Szlakiem "Listy Schindlera" w Krakowie


W dniach 11-14 września klasy III D i IV A wyjechały na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W jeden z wycieczkowych dni wyruszyliśmy do Krakowa  - śladami "Listy Schindlera". 
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty w Fabryce Emalii Oskara Schindlera na ul. Lipowej, gdzie można było zobaczyć gabinet „Herr Dyrektora”, naczynia wyprodukowane przez jego pracowników, a także zdjęcia ocalonych.
Potem przeszliśmy na krakowski Kazimierz, gdzie kręcono wiele scen do filmu. Nie ominęliśmy też Kościoła Mariackiego, który choć nieczynny  z powodu remontu, dał wyobrażenie o pierwszym spotkaniu Schindlera z żydowskimi handlowcami. Byliśmy na ul. Ciemnej -  gdzie nagrano scenę, w której Poldek Pfefferberg wchodzi do kanału.
Następny przystanek to ul. Józefa 12-  tę kamienicę i podwórze – zwane „najpiękniejszym podwórzem Kazimierza” – widzimy w scenach, kiedy Niemcy wypędzają ludzi z domów i przez balkony wyrzucają ich dobytek, a Adam Levy , mały chłopiec w mundurze Żydowskiej Służby Porządkowej, schowa pod schodami Dankę Dresner i jej matkę Chaję. Widzieliśmy też Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który pojawia się w scenie wysiedlania Żydów z Krakowa do getta w Podgórzu.
To nie koniec niezwykłych doświadczeń – okazało się ,że nasza pani przewodnik była statystką w filmie – grała Żydówkę pędzoną do wagonu. Jej opowieści pozwoliły lepiej wyobrazić sobie nie tylko pracę w filmie ale również grozę tamtych czasów….











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz