czwartek, 21 kwietnia 2022

 WARSZTATY Z REŻYSERKĄ - MAŁGORZATĄ GOLISZEWSKĄ

    W marcu i kwietniu zawitała do naszej szkoły dokumentalistka - pani Małgorzata Goliszewska, autorka takich filmów jak "Lekcja miłości" czy "Ubierz mnie" (który klasa 2d omawiała w ramach programu "Szkoła twórczych praktyk" https://zseprojektfilmowy.blogspot.com/2021/12/szkoa-tworczych-praktyk.html

Klasa 3d wzięła udział w warsztatach on-line....







..natomiast 2d - w zajęciach "na żywo". 

 Oto relacja Karoliny Szczepańskiej z 2d:

Niesamowitym doświadczeniem jest spotkanie reżyserki filmów, które miało okazję się oglądać, a w szczególności jeśli są to dokumenty. Pani Małgorzata Goliszewska przeprowadziła dla nas warsztaty pt. „FILM DOKUMENTALNY - OPOWIADAMY O NASZEJ SPOŁECZNOŚCI”. Na samym początku, aby prowadząca mogła nas lepiej poznać każdy z nas miał okazję wyrazić swoje preferencje dotyczące gatunków filmowych, natomiast  warsztaty skupiły się na filmie dokumentalnym - czym on jest, skąd się biorą na niego pomysły oraz ile czasu zajmuje tworzenie takiego filmu. Cytując jedną z wypowiedzi o filmie dokumentalnym można powiedzieć krótko - „film dokumentalny tworzy życie, jest on twórczą interpretacją rzeczywistości. Dokument nie wymyśla, tworzy coś na podstawie tego znajduje.”

Podczas warsztatów obejrzałyśmy wiele dokumentów – od pierwszego tego rodzaju filmu w historii - „Wyjście robotników z fabryki” z 1895r. w reżyserii braci Lumiere przez dokument „Beksińscy. Album Wideofoniczny” z 2017 r. w reżyserii Marcina Borchardta, „Człowiek delfin” (2017r. reż. Lefteris Charitos) po „Więzi”(2016r. reż. Zofia Kowalewska)

Obejrzałyśmy również zwiastuny dokumentów Pani Goliszewskiej m.in „Lekcja miłości” oraz pierwszej wersji nowego dokumentu, który jest obecnie w fazie produkcji.

Bardzo ciekawym elementem zajęć była rozmowa o tym, jak znaleźć dobrego bohatera filmu dokumentalnego i dobry temat. Cesare  Zavattini  powiedział: „Nie ma banalnych spraw, są tylko banalni autorzy”, a więc tematem dokumentu może być wszystko, a bohaterem- każdy. Najważniejsza jest jednak rola reżysera, który powinien bardzo dobrze go poznać, nawiązać z nim bliższą relację,  żeby wiedzieć jak o nim opowiadać. Ważna jest też uczciwość reżysera wobec swojego bohatera.

Pani Małgorzata Goliszewska zaczęła warsztaty od słów „Chciałabym was zarazić miłością do filmów dokumentalnych”, a podsumowując powiem, że reżyserce udało się to bez wątpienia. 




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz