Matka Dzieci Holocaustu.
Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata"
„To nie my, ratujący byliśmy jakimiś bohaterami. Prawdziwymi bohaterami były żydowskie dzieci i ich matki, które obcym ludziom powierzały najbliższe sercu istoty. Ciągle mam wyrzuty sumienia, że tak mało zrobiłam”….
Te słowa stały się hasłem przewodnim projektu literacko-filmowego, który 13 kwietnia wspólnie zaprezentowały klasy II D i III d . Jego bohaterką była patronka roku 2018- Irena Sendlerowa.
Realizując projekt Olga, Ania, Ola, Marysia i Ewelina z II D oraz Julia, Wiktoria i Małgosia z III D przeczytały książkę Anny Mieszkowskiej "Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" i obejrzały film „Dzieci Ireny Sendlerowej”.
Dwie grupy przygotowały prezentację o getcie warszawskim "najtragiczniejszym miejscu w historii" oraz o filmie "Dzieci Ireny Sendlerowej" i jego twórcach. W prezentacji pokazały fragmenty filmu obrazujące działalność pani Sendlerowej. Jedna z grup wykonała wystawę o Irenie Sendlerowej, eksponującą historię ratowania dzieci. Wystawę wzbogaciły książki Michała Głowińskiego "dziecka" Sendlerowej, a jej symbolicznym akcentem stały się żonkile...
W kolejnych dniach - na lekcjach wychowawczych WOS-u lub historii - projekt obejrzało 7 klas naszej szkoły. To, co zaprezentowały humanistki dostarczyło słuchaczom nie tylko wiedzy, ale też wielu wzruszeń...
Tablica o Irenie Sendlerowej
Marysia z II D przedstawia prezentację o getcie warszawskim, miejscu pracy Ireny Sendlerowej
Wiktoria i Julia z III D prezentują fragmenty filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej"
A oto autorki projektu
Co dała dziewczynom praca w projekcie? Oto ich refleksje:
"Dzięki książce i filmowi poznałam sylwetkę pani Sendlerowej. Ona tak bardzo narażała siebie, by pomóc dzieciom i mimo tego nadal twierdziła, że tak mało zrobiła...."
"Uświadomiłam sobie jak dramatyczne było to, co działo się za murami getta".
"Zainteresowałam się historią osób uratowanych przez Sendlerową - zaczęłam szukać większej ilości informacji na ten temat"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz